You are currently viewing EMZİRMENİN BÜYÜSÜ “ANNE SÜTÜ”

EMZİRMENİN BÜYÜSÜ “ANNE SÜTÜ”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2017 yılı ağustos ayının ilk haftasını “emzirme-breastfeeding” haftası olarak ilan etmiştir. Bizde bu farkındalığın toplumda gelişmesi için bu konuda bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Emzirme, bebeğin mümkün olan en iyi şekilde hayata başlamasıdır.

Emzirme, bebeğin beslenmesinin yanında bağışıklık sistemini destekleyen ilk aşısının olması anlamında koruyucu pek çok maddeyi anne sütünden almasıdır.Emzirme, bebeği ilk altı ayda en önemli ölüm nedenleri olan  pnömoni ve diyare den kurtarır.

Ayrıca emzirme annenin tip II diyabet ve postpartum depresyon riskini azaltır. Emzirmenin ilk 6 ayda %98 etkili bir doğum kontrolünü sağladığı bilinmektedir.Ayrıca emzirmenin annenin yumurtalık ve meme kanseri riskini azalttığını Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ifade etmektedir.

İlk mucize: Kolostrum;

Emzirmede memeden gelen ilk süte kolostrum deriz. Bu ilk süt çok değerlidir ve mümkün olan en kısa zamanda bebeğe verilmelidir. Kolostrum, yeni doğanın hayata sağlıklı başlangıcı için özel maddeler hatta aşı gibi moleküller içerir.

Ne kadar emzirmeli:

Emzirme süresinde en az 6 ay emzirilmesi ve mümkünse  iki yıl devam edilmesi önerilmektedir. Eğer bu yapılırsa her yıl 800.000 bebeğin (WHO araştırmasına göre emzirmemenin oluşturduğu risklerden  her yıl 800.000 civarında bebek ölümü olmaktadır.)  hayatı kurtulabilir, ölmezler.Doğumdan sonra 6 ay emzirilen bebeklerin daha sonraki hayatları daha sağlıklı olmaktadır. Bunların  obez ve diyabet olma ihtimali azalmaktadır. Anne sütü emen bebeklerin  zeka gelişimleri de daha iyi olmaktadır.

AIDS li annelerde AIDS virüsü gebelikte fetüse geçebiliyor ve bebek AIDS li doğuyor. Ama anne tedavi oluyorsa ilaçlar emzirdiği takdirde çocuğa geçip koruyabiliyor.

PEKİ BU SÜT NASIL OLUŞUYOR;

Hamilelik süresince meme büyür ve içerisinde süt kanalları süt üretimi ve sütü bebeğin ağzına fışkırtacak hazır hale gelir. Bu büyülü hazırlık hamilelikte devam ederken doğum olana kadar memeden süt çıkmaz. İlk emzirme anı süt verme sistemini harekete geçirir ve saniyeler içinde büyülü süt yeni doğanı beslemeye başlar. Bebeğin meme ucunu emmesiyle memeden omuriliğe, beyindeki merkeze talamusa giden sinyal oradan memeye gelerek sütü bebeğin ağzına fışkırtacak meme kaslarını harekete geçirir ve süt üretimi kaliteli şekilde memede artarak devam eder.

Anne sütünde ne var:

Anne sütü memeye gelen kandan sentezlenir. Bunun için bu sütü hayranlıkla dile getirebiliriz.Anne sütünün içeriği analiz edildiğinde içerisinde:

Su, Protein, Karbonhidrat, Lipidler, Mineraller, Vitaminler  bulunmaktadır.

Yukarıdaki listeye baktığınızda hepiniz hayata geldiğinizde anne sütünü alırken bu maddelerle beslenerek hayata başlıyorsunuz. Erişkin insanın dengeli beslenmesine ışık tutan bu listeyi hayatınızın her döneminde karşınızda bulacaksınız. Umarım bu liste sizin ve çocuklarınızın dengeli beslenmesine ışık tutar. Bu listeden ne kadar sapmış diyet programları varsa hepsi bir marka olarak havada uçuşmaktadır. Bu markalar sonunda ayağı yere basmak istediğinde bu listeye dönüş yapmaktadır.

EMZİRMEYE SOSYAL BAKIŞ;

Emzirmenin başta hastaneler olmak üzere her yerde desteklenmesi gerekir. AVM lerde, restoranlarda emzirme odalarının düzenlenmesi gerekir. Halka açık alanlarda, otobüslerde, metroda annenin bebeğini emzirmesi etraftakiler tarafından sadece hoş görülmesi değil desteklenmesi, yardım edilmesi gerekir.

NEREYE KADAR EMZİRMELİ;

Emzirme devam ederken katı gıdalara kademeli olarak geçilmelidir. Bebek katı gıdalarla beslenmeyi öğrendiğinde emzirme bırakılabilir.

Emzirme sırasında annenin sıt ve omuz ağrıları:

Emzirirken pozisyondan dolayı annelerin en fazla sırt ağrısı olmaktadır. Bunun için sırt kaslarını germe hareketleri iyi gelir. Eğer ağrı çok fazla ise sırt bölgesi ve kulak akupunkturu yapılabilir. Akupunktur sırt ağrısına iyi gelmekle birlikte süt kalitesini artıran hormonal düzenleme yapabilir. Biliyoruz ki herhangi bir nedenle iki, üç gün emzirme olmazsa süt üretimi durmaktadır. Bizim deneyimimizde süt bitti denilen hastalara akupunktur uygulandığında süt tekrar gelmeye devam etmektedir. Bir kaç günlük süt kesilmesinde panik yapılmaması, mevcut stres faktörünün yönetilmesi ve akupunktur uygulamasını önermekteyiz.

Emzirme bittiğinde memede neler olur:

Emzirme bitince meme hamilelik öncesi duruma gelir.  Bir sonraki hamilelik olana kadar bekler. Eğer hamilelik olursa bu döngü sağlıklı olarak tekrar başlar. Yani memede süt üretme potansiyeli, hamile kalma potansiyeliyle yıllarca devam eder. Bir başka deyişle “memeniz ve emzirme tek kullanımlık bir faaliyet değildir” sözüyle anne olmanın büyülü potansiyelini farkındalık  alanınıza eklemenizi umuyorum.

Evet bu bilgiler ile “emzirme haftası” na giriş yaptık. Bu yazıların okunabilmesi için ne yazık ki kısa olması gerekiyor. Daha geniş bilgi için sorularınız oldukça emzirmenin diğer kısımlarına, meme bakımı, beslenme, gibi önemli detayları tartışabiliriz. Sorularınızı [email protected] adresine yazabilirseniz bu bilgileri paylaşabiliriz. 

Her yeni doğanın “anne sütü” nü emme hakkı, her doğuran annenin “emzirme” hakkı olduğunun bilincini dünyadaki her insanın farketmesi umuduyla hepinize sevgi ve saygılar ile “sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam” diliyorum.

Dr. Erol ERGÜLER

Nükleer Tıp ve Akupunktur Uzmanı