You are currently viewing FİT OLMAK ZAMANI

FİT OLMAK ZAMANI

Bir an için ideal kilonuza ulaştığınızı keyifle düşünün. Hareketinizi engelleyen, kalbinizi yoran fazla kilolardan kurtulmuşsunuz artık. Cildinizde, dokularınızda sarkma olmadan sıkı bir vücuda sahip olmuşsunuz. Daha rahat hareket edebileceğiniz istediğiniz beden elbise giymenin özgürlüğünü tadıyorsunuz keyifle.

 
Siz kendinize güzel elbiseler seçerken fit olmanın ruh zihin ve bedeninizde ne gibi olumlu değişiklikler yaptığını anlatmaya çalışacağım sizlere:


Öncelikle kalp, tansiyon, şeker, guatr, hormonal düzensizlikler, kemik erimesi gibi rahatsızlıkların risklerinden epey uzaklaşmış olursunuz.

Vücut kitlenizdeki fazlalıklar atıldığı için metabolizmanız daha rahat ve düzenli çalışır. Önceki halinizin yol açtığı metabolik çöpler, toksinler azaldığından vücudunuz daha kolay detoksunu yapmaktadır artık. Vücudunuz toksinlerden kurtulduğu için kendinizi daha temiz, daha hafif, daha huzurlu hissedersiniz. 


Fazla kiloların bağışıklık sisteminiz üzerindeki yaptığı stres azaldığından daha güçlü ve düzenli bir bağışıklık sistemine sahip olursunuz.  


Cildiniz daha parlak ve canlı olacağından daha genç ve sağlıklı görüneceksiniz. Fit olmak anti-aging sırlarını çözmeye başlamaktır.

Bedeninizdeki bu sağlıklı gidişin ruh ve zihninize yansıdığını fark edeceksiniz. Zihninizin daha iyi çalıştığını, hafızanızın güçlendiğini, moral ve motivasyonunuzun arttığını keyifle fark edeceksiniz.


Davranışlarınızın daha sakin, daha toleranslı daha uyumlu olduğunu keyifle fark edeceksiniz. Sizdeki olumlu değişimin etrafınızdakileri etkileyerek değiştirdiğini büyülü bir film gibi heyecanla izleyeceksiniz.


Fit olmanın bu kazanımlarının aile ve sosyal çevre ilişkilerinize olumlu bir şekilde yansıdığını görmek sizi ve etrafınızı daha da motive edecektir. 

Fit olmak beslenme, egzersiz ve davranışlarınızı değiştirerek bilincinizi artıracaktır. Bundan sonra bu sağlıklı değişimi yaşam boyu tadını çıkaracak şekilde yola devam edebilirsiniz. İleri yaşlarda daha fit, sağlıklı ve neşeli olmayı kim istemez ki.


Peki bu sağlıklı hale gelmek için nasıl bir yol izlemeliyiz acaba?


Öncelikle mevcut halimizi değerlendirmemiz gerekiyor. Hekiminiz ve diyet uzmanınız ile değerlendirme, muayene ve yapılması gereken tetkikler varsa bunları tamamlamak gerekiyor. Gördüğünüz tedavi ve ilaçları  değiştirilmeden size uygun şekilde çözüm bulunması gerekir. 


Fit olmanın yolunda en önemli aracınız size uygun olacak kilo ve bedeni zihninizde iyice canlandırmak ve sık sık bu halinizi hayal etmektir.  Buna OTO TELKİN veya OTO HİPNOZ diyebiliriz. Bunu kendi kendinize veya yardım alarak yapabilirsiniz. En azından her gün yatarken gülümseyerek kendinizi fit halinizde hayal etmeniz gerekecektir.


BESLENME, ÇİĞNEME gibi alışkanlıklarınızda nelerin değişmesi gerekiyor? bunları değiştirmeye gönüllü olmalı ve keyifle yapmalısınız. Kalıcı bir fit beden için beslenme hatalarından uzaklaşmalı, yeni bilgileri dağarcığınıza katmalısınız. Beslenmede sadece kalori düşünülmemeli kendi vücut yapınızın elementleri, doşaları, yin-yang dengeleri göz önünde bulundurulmalıdır. Seçilecek yiyecekler ise sizin özellikleriniz yanında mevsime ve besinlerin yin-yang özelliklerine göre seçilmelidir.


Besinlerinizin iyi sindirimi ve metabolizmanın düzenli olması AKUPUNKTUR ile yapılabilir. Akupunktur ile vücudun stresi azaltılıp, başta metabolizma olmak üzere tüm vücut fonksiyonlarının regülasyonu amaçlanır. Genel regülasyonun yanında yüzde anti-aging noktalarına yapılan akupunktur  dokuyu sıkılaştırarak sarkmaları önler.


Göbek ve kalçadaki yağlar derin uykudadır. Onları harekete geçirmek için HAREKETi artırmanın yanında LAZER, SAUNA ve OZON SAUNA gibi yöntemler iyi gelecektir. Bu yöntemler yağı eritmenin yanında cilt altındaki birikmiş toksik maddelerin daha kolay atılımını sağlayarak vücut DETOKSunu hızlandırır. Cildi daha pürüzsüz ve canlı hale getirir. 

Altı hafta gibi bir sürede bu yöntemlerle destek aldığınızda hedefe belirgin bir şekilde yaklaşıyor olduğunuzu görebilirsiniz. Bu sürecin sonunda hekiminiz ve diyet uzmanınızla değerlendirme yaparak bundan sonra kendi başınıza kolayca nasıl yola devam edeceğinizi öğrenebilirsiniz. 


Yeni beslenme, egzersiz  ve pozitif düşünce alışkanlıklarınızla birlikte FİT olup, FİT kalın.  Yaşama FİT olarak daha sağlıklı devam etmenizin keyfini sevdiklerinizle çıkarmanın dileğiyle sevgiler ve saygılar.

Dr. Erol ERGÜLER, Nükleer Tıp ve Akupunktur Uzmanı

Dyt. Alara Özlü, Diyet Uzmanı